Najprościej opisać GWC jako instalację wspomagającą klimatyzację/wentylację budynku z wentylacją mechaniczną zaopatrzoną w rekuperator. Wykorzystuje ona naturalną energię słoneczną zgromadzoną w gruncie. Instalację GWC można wykonać pod budynkiem lub obok, na działce ( pod parkingiem, pod ogrodem, trawnikiem itd.).
Wykonuje się ją tak, aby nie nastąpiło zamarzanie wymiennika, czyli poniżej strefy zamarzania – dla danej strefy klimatycznej (1,5 – 2 m p.p.t). Na tej głębokości panują niemal stałe warunki temperaturowe (duża bezwładność cieplna gruntu) niezależnie od pory roku – można to zjawisko wykorzystać właśnie wykonując szczelną instalację GWC.
Wielkość GWC dobiera się do zamierzonego przepływu powietrza (zależne od kubatury budynku i krotności wymian). Natomiast długość ( w przypadku Rurowego Gruntowego Wymiennika Ciepła) dobiera się indywidualnie w zależności od rodzaju gruntu i innych parametrów taki jak na przykład wysokość wód gruntowych która to wpływa KORZYSTNIE na działanie GWC.
Dobrze zaprojektowany Gruntowy Wymiennik Ciepła musi być szczelny i da nam w lato 17-18ºC, natomiast w zimę temperatura na wlocie do budynku nie spadnie poniżej 0ºC.
Koszt Gruntowego Wymiennika Ciepła to około 20 -30% instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Natomiast czas zwrotu dobrze zaprojektowanego i wykonanego wymiennika to ok. 6-8 lat.
Zastosowanie GWC w całym systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, znacząco zmniejsza zużycie prądu w samym rekuperatorze, polepsza jakość powietrza w budynku, natomiast latem, kiedy rekuperator “nie działa”, GWC pełni rolę w pełni ekologicznej, darmowej (minimalne zużycie prądu na wentylatory wymuszające ruch powietrza) klimatyzacji.